JSON

وقتی صحبت از شبکه و تبادل داده بین نرم افزار های تحت وب به میان می آید، کم و بیش اولین چیزی که به ذهن می آید استفاده از وب سرویس ها است.  وب سرویسها نرم افزارهایی هستند که که در هنگام نیاز توسط یک نرم افزار سرویس گیرنده فراخوانی شده و داده های مورد نیاز را جهت سرویس دهی به نرم افزار سرویس گیرنده پروسه نموده و به فرم قابل استفاده  درآورده، به سرویس گیرنده ارسال می کنند.

این تبادل اطلاعات با ظهور راه کار های آژاکس شدت گرفته و کم و بیش به عضوی جدا نشدنی از سرویسهای مبتنی بر وب بدل گشته اند. تا آنجا که  کسی نیست که لااقل نام اکس ام ال  که قالبی است که از بدو زمان پیدایش وب سرویسها جهت تبادل اطلاعات بین نرم افزارها استفاده می شده است را نشنیده باشد.

اما جی سان چیست؟ داستان جی سان از آنجا شروع شد که پای سرویس دهندگان بزرگ خدمات وب به میدان وب سرویسها باز شد و درخواست کاربران جهت استفاده از سرویسهای این سرویس دهندگان به حد بالایی رسید. در دید اول مشکلی به نظر نمی آید. ولی اگر نگاهی دقیقتر به مسئله بیاندازیم می بینیم که این سرویس دهندگان با بار ترافیکی بسیار بالایی مواجه هستند. از آنجا که تولید اکس ام ال در سرویس دهنده و تفسیر آن در سرویس گیرنده کمی پیچیده است، استفاده از اکس ام ال در این موارد منابع زیادی را می طلبد. از سوی دیگر اگر اطلاعات خام را از یک اکس ام ال استخراج نمایید، می بینید که نسبت سربار قالب اکس ام ال که جهت دسته بندی و قابل استفاده کردن اطلاعات بکار می رود، نسبت به حجم داده های خالس نسبتی بالا دارد که خود این مسئله زمان تبادل اطلاعات و پهنای باند مورد نیاز را بالا می برد. در چنین حالتی نیاز به یک فرمت سبک تبادل اطلاعات با قابلیت پردازش سریع داده ها احساس گردید.

جایی که استفاده از این سرویسها خود را بیشتر نشان می داد صفحات مبتنی بر وبی بودند که با راه کار آژاکس در حال نمایش اطلاعات مختلف بر روی صفحات وب بودند. از آنجا که جاوااسکریپت جهت پردازش این اطلاعات مورد استفاده قرار می گرفت از قالب داده ای نزدیک به ساختار جاوااسکریپت استفاده گردید که پردازش را به حداکثر سرعت خود برساند. با کمک ساختار داده های مربوط نیاز به سربارهای اضافه در متن داده نیز کمرنگ تر گردید. این فرمت جی سان  یا  قالب نشانه گزاری جاوااسکریپتی اشیاء نام کرفت. جی سان اگر چه به خوانا بودن اکس ام ال نیست ولی نیاز به منابع کمتری جهت تولید و استفاده مجدد دارد، در عین این که بسیار از اکس ام ال سبک تر بود و با سرعت بالاتری از روی اینترنت منتقل می شود. این قابلیت جی سان را به یکی از کارآمدترین ساختارهای تبادل اطلاعات بر روی شبکه اینترنت تبدیل نموده است.