وقتی در برنامه نویسی صفحات وب از تکنولوژی آژاکس استفاده می کنیم، معمولا به این نکته نیاز داریم که اطلاعات بازیابی شده از سرور را تفسیر کرده و در ساختار صفحه قرار دهیم. این کار معمولا توسط توابعی صورت می گیرد که بعد از موفقیت عمل بازیابی اطلاعات از سرور صدا زده می شوند.

قبلا توضیح دادم که استفاده از جی سان محاسن بسیاری در بالا بردن سرعت پردازش و انتقال اطلاعات از روی وب دارد. ولی روشی وجود دارد که می توان از این داده ها به نحو راحت تر و مطلوب تری بهره گرفت. روشی که بزرگانی چون فلیکر، تویتر و گوگل بسیار از آن استفاده می کنند. این روش فراخوانی باز گشت نام دارد.

در این روش ما در هنگام ارسال درخواست به ای پی آی های سرویس مربوطه نامی را به عنوان نام تابع فراخوانی بازگشت به سرویس ارجاع می دهیم. سرویس مربوطه در صورت موفق بودن عمل، داده ها را به فرم جی سان به گونه ای باز می گرداند که گویی تابع فراخوانی بازگشت را با بایند کردن مقادیر بازیابی شده از سرور، صدا زده باشد. اگر به کمک جاوا اسکریپت، تک اسکریپت تابع فراخوانی ای پی آی را به انتهای سر (Head) صفحه اضافه کنیم، تابع مربوطه را در صورت موفقیت آمیز بودن فراخوانی، به صورت اتوماتیک صدا می زند. فقط کافیست که این تابع از قبل در صفحه درنظر گرفته شده باشد که ورودی خود را که از نوع ابجکت خواهد بود، پردازش نماید. تابع به صورت اتوماتیک فراخوانی شده و تمام تغییرات در صفحه به سرعت منعکس می گردد.